Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018

΄΄Δένει΄΄ την όγδοη θέση ο Πορφύρας στην Α1 Εθνική Βόλεϊ Γυναικών

Την 5η του νίκη στη Volleyleague Γυναικών πανηγύρισε ο Πορφύρας, που νίκησε με ανατροπή 3-1 σετ το Μαρκόπουλο στο «Π. Σαλπέας» και έφτασε τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ουσιαστικά, εξασφαλίζοντας την 8η θέση της βαθμολογίας.
Με 14 πόντους Δραγουμάνου και Κομλένοβιτς οδήγησαν τον Πορφύρα στην επίθεση, με την Σέρβα διαγώνια να έχει και 5 άσσους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Ράπτη (12π).
Οι γηπεδούχες είχαν ένα παραπάνω μπλοκ από τον αντίπαλό τους (11-10), εκ των οποίων τα 5 προήλθαν από την Φωτεινού.
Το Μαρκόπουλο, προηγήθηκε με 0-1 σετ, ωστόσο υπέπεσε σε 40 λάθη, από τα οποία τα 17 προήλθαν από την γραμμή των εννέα μέτρων. Η Νικολογιάννη ήταν η πρώτη σκόρερ για τις φιλοξενούμενες αλλά και του αγώνα με 24 πόντους και 6 άσσους, ενώ η Χούντα την ακολούθησε με 18.
Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-22, 25-22)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 10 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 14 (11/28 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.), Κομλένοβιτς 14 (8/20 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 ( 2/4, 5 μπλοκ ), Κωνσταντέλου 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Ράπτη 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 43% υπ.), Χατζηπέτρου 2 (2 άσσοι) / Μουστάκη (λ, 39% υπ.), Κελεσίδη, Λιάρου, Σιδεράτου, Γκολφινοπούλου, Κουόλ.
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Μαρινάκη 7 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Νικολογιάννη 24 (17/37 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Παπαστεργίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Τσιάκουλα 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χούντα 18 (16/37 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 48% υπ.), Αναγνώστου Γεωργαντζή.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Το Μαρκόπουλο αν του δώσεις δικαίωμα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, όπως έγινε στο πρώτο σετ. Στα επόμενα είχαμε μία τυπική εμφάνιση και γι'αυτό ήρθε και η νίκη».
Κώστας Σωτηρόπουλος (Μαρκόπουλο): «Δραματικά τα λάθη που κάναμε, ειδικά από το σερβίς. Έπαιρναν πόντο χωρίς να ακουμπούν την μπάλα. Περιμένουμε την ενηλικίωση των αθλητριών».