Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

Ογδοος στην Α1 Εθνική Βόλεϊ Γυναικών ο Πορφύρας : Πορφύρας-Κόρινθος 3-0 σετ, αναδημοσίευση από το www.volleyball.gr, το σάϊτ της Ομοσπονδίας

Με καλό μπλοκ (9 συνολικά) και σταθερή υποδοχή (54%), ο Πορφύρας νίκησε με 3-0 σετ την Κόρινθο στο κατάμεστο «Π. Σαλπέας» και έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών.
Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της πειραϊκής ομάδας επί της Κορίνθου στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την επικράτηση με 3-2 στον πρώτο γύρο.
Πρώτη σκόρερ των γηπεδούχων αλλά και του αγώνα, η Μιργιάνα Κομλένοβιτς με 17 πόντους. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Πορφύρα στο πρωτάθλημα με 3-0 σετ, μετά από αυτή επί του Ηρακλή Κηφισιάς την 9η αγωνιστική.
Η Κόρινθος, πάλεψε και τα τρία σετ, ωστόσο σε κανένα δεν κατάφερε να προηγηθεί, κυρίως λόγω των πολλών λαθών που υπέπεσε (27 στο σύνολο). Μπούκουρα και Γέιζελ πέτυχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, αλλά συνολικά οι δύο αθλήτριες είχαν 22/68 επιθέσεις με 32% αποτελεσματικότητα.
Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-19)
*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 6 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ.), Κομλένοβιτς 17 (15/40 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντέλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Ράπτη 6 (4/27 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Φωτεινού 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Χατζηπέτρου / Μουστάκη (λ, 44% υπ.), Γκολφινοπούλου, Θαλασσινού 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σιδεράτου.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Αλατζάκη 6 (4/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.), Γέιζελ 11 (11/32 επ.), Μπούκουρα Μ. 12 (11/36 επ., 1 άσσος, 27% υπ.), Παναγοπούλου 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Τομαρά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) , Βακάλογλου / Μαργαρίτη (λ, 33% υπ.), Ελευθερίου 1 (άσσος), Μπάτακ 3 (3 άσσοι), Χατζησοφρωνίου, Καραβούλη, Μπούκουρα Θ.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αλλά όχι από την εμφάνιση. Περιμέναμε ντέρμπι αλλά μπορούσαμε να επικρατήσουμε πιο εύκολα σε κάθε σετ».